Long Mynd Valleys 2006

Race date: 
Sat, 04/02/2006 - 11:00am

Ave Leaders Time 01:42:51
Poss NAME CLUB Cat TIME
1 Lloyd Taggart Dark Peak SM 1:36:58 106%
2 Alan Ward Dark Peak M40 1:38:39 104%
3 Tim Werrett Mercia SM 1:39:23 103%
4 Mike Bouldstridge Mercia SM 1:41:00 102%
5 Pete Vale Mercia SM 1:41:37 101%
6 Dave Neill Staffs Moorlands M40 1:42:02 101%
7 Simon Wurr Thames Hare & Hounds SM 1:45:04 98%
8 Tim Higginbottom Eryri Harriers SM 1:46:40 96%
9 Roger Lamb Mercia M40 1:48:12 95%
10 Andrew Yapp Mercia M40 1:48:48 95%
11 Andy Davies Mercia SM 1:49:01 94%
12 Chris Daniels Thames Hare & Hounds SM 1:49:22 94%
13 Andy Howse Thames Hare & Hounds SM 1:49:28 94%
14 Tom Brunt Holmfirth SM 1:49:58 94%
15 Andy Hauser Holmfirth M50 1:51:21 92%
16 Colin Fray Cheshire Hill Racers M40 1:52:03 92%
17 Andrew Carruthers Halesowen AC M40 1:52:34 91%
18 Tom McGaff Cheshire Hill Racers M50 1:53:49 90%
19 David Symons Thames Hare & Hounds SM 1:54:23 90%
20 Bryan Carr Congleton Harriers M40 1:54:37 90%
21 Stephen Pyke Staffs Moorlands M40 1:55:03 89%
22 Stewart Bellamy Mercia SM 1:56:04 89%
23 Roland Stafford Maldwyw Harriers SM 1:56:08 89%
24 Andy Mooncey Hinckley SM 1:56:47 88%
25 Simon Daws TAC M50 1:56:53 88%
26 Jackie Lee Eryri Harriers SL 1:57:23 88%
27 Matthew Clewes Mercia M40 1:57:44 87%
28 Tim Oakes U/A SM 1:58:14 87%
29 Peter Taylor Tattenhall Runners SM 1:58:19 87%
30 Dave Tait Dark Peak M50 1:58:40 87%
31 Matt Striven Mercia SM 1:59:22 86%
32 Aioan Linskill Totley AC SM 1:59:37 86%
33 Anna Bartlett Shrewsbury AC SL 2:00:22 85%
34 Shaun Mansbridge Mercia SM 2:00:39 85%
35 Dale Colclough SMAC M40 2:00:58 85%
36 Stephen P Jones Eryri Harriers M50 2:01:08 85%
37 Tim Reynolds Great Western Runners SM 2:01:34 85%
38 Andrew Primrose Mercia SM 2:01:42 85%
39 Nick Maloney Thames Hare & Hounds SM 2:01:54 84%
40 Matthew Lynas Thames Hare & Hounds SM 2:01:54 84%
41 Edward Davies Mercia M50 2:02:42 84%
42 Geoff Oldrid Aberystwyth M50 2:04:20 83%
43 Chris Taylor Mercia M50 2:04:31 83%
44 Ben Gregory Cheshire Hill Racers M50 2:07:39 81%
45 Martin Fray Compton Harriers M40 2:07:56 80%
46 Sally Newman Calder Valley L40 2:08:11 80%
47 Robin Guy Newport & District RC SM 2:08:49 80%
48 Dave Powell U/A M40 2:08:56 80%
49 Rob Woodall Mercia M40 2:09:09 80%
50 Steve Hammond Tattenhall Runners M40 2:09:46 79%
51 Jonathan Whitlock Staffs Moorlands SM 2:10:22 79%
52 Juan David Matus Shrewsbury AC SM 2:10:27 79%
53 Andrew Hearle Mercia M50 2:10:34 79%
54 Noel Hogan Newport & District RC M40 2:10:59 79%
55 Andrew Mason Springfield Striders M40 2:11:28 78%
56 Bob Dredge Mercia M50 2:11:45 78%
57 Rick Robson Mercia M50 2:12:02 78%
58 Noel Curtis U/A SM 2:12:38 78%
59 Ian Ankers Staffs Moorlands M50 2:12:51 77%
60 Max Taylor Helsby RC SM 2:13:05 77%
61 Matthew Winn-Smith Cambridge Harriers SM 2:13:19 77%
62 Gary Pearson Croft Ambrey SM 2:13:25 77%
63 William Harris Shropshire Shufflers M40 2:13:38 77%
64 Mark Fenn Mercia SM 2:13:52 77%
65 Mike Baldwin Ilkley Harriers M40 2:14:34 76%
66 Ron Ball Shropshire Shufflers M40 2:15:45 76%
67 Julian Catmull Springfield Striders M40 2:15:54 76%
68 Keith Richards Mercia M40 2:15:58 76%
69 #N/A #N/A #N/A 2:16:03 76%
70 Neil Postans Shropshire Shufflers SM 2:16:04 76%
71 Geoff Pettengell Macclesfield HAC M40 2:16:05 76%
72 Mark Smith Tattenhall Runners SM 2:16:22 75%
73 Darren Ellis Ludlow Runners SM 2:16:58 75%
74 Jean Shotter Holmfirth L40 2:17:13 75%
75 Richard Sowden Worcs Joggers M40 2:17:13 75%
76 Martin Callaghan Ludlow Runners SM 2:17:15 75%
77 Mark Brooks Plough, Claverley SM 2:17:19 75%
78 Graham McAra Cheshire Hill Racers M50 2:17:58 75%
79 Simon White U/A SM 2:18:03 74%
80 Andy Quickfall Newburgh M40 2:18:15 74%
81 John Williams Springfield Striders M50 2:18:38 74%
82 Thomas Robert Sharp Malvern Joggers SM 2:18:52 74%
83 Graham Spencer Mercia M50 2:19:15 74%
84 Charles Ashley Wrexham AAC M40 2:20:00 73%
85 Gill Evans Shepshed RC L40 2:20:03 73%
86 Mike Tyrie U/A SM 2:20:39 73%
87 John Clemens Mercia M60 2:20:52 73%
88 Kean Rowlands Clwydian Range Runners M40 2:21:31 73%
89 Gary Tudbury Erewash Valley M40 2:21:48 73%
90 Craig Walker U/A SM 2:21:58 72%
91 John Coombes Mercia M60 2:22:19 72%
92 Paul Atkinson U/A M40 2:22:20 72%
93 Gill Harris Mercia L40 2:22:37 72%
94 Jim Walker Tattenhall Runners M50 2:22:39 72%
95 Gavin Stewart Mercia SM 2:22:59 72%
96 Kenneth Johnston Springfield Striders M50 2:23:24 72%
97 David Edge Staffs Moorlands M50 2:23:32 72%
98 Jim Cooke Staffs Moorlands M40 2:23:46 72%
99 Celia Mills Calder Valley L40 2:24:00 71%
100 Chris Myles U/A M40 2:24:23 71%
101 Julie Cowley U/A L40 2:24:52 71%
102 Andrew Spreadborough Ludlow Runners M40 2:25:15 71%
103 Mike Sell Worcs Joggers M50 2:25:47 71%
104 Tim Brockington Springfield Striders M40 2:26:03 70%
105 Neil Andrew Smith U/A M40 2:28:27 69%
106 Jenny York Shropshire Shufflers L40 2:29:14 69%
107 Graham DeCourcy Cambridge Harriers M50 2:31:11 68%
108 David O'Dowd U/A M40 2:31:39 68%
109 Val Swingler Shropshire Shufflers SL 2:32:23 67%
110 David Sykes Tattenhall Runners SM 2:32:24 67%
111 Nigel Rowlands Clwydian Range Runners SM 2:32:44 67%
112 Mary Gillie Mercia SL 2:35:33 66%
113 Martin Potter Mercia M50 2:35:40 66%
114 Eddie Austrums Mercia M50 2:35:42 66%
115 Roger Breakell U/A M50 2:36:27 66%
116 Jenny Ewels Buckley Runners SL 2:37:09 65%
117 Paul Oldfield Clywd Range M40 2:38:05 65%
118 Brian Bellfield Staffs Moorlands M50 2:38:57 65%
119 Ian Marshall Cambridge Harriers M50 2:38:59 65%
120 Chris Good Cudlow Runners M40 2:39:11 65%
121 Philip Barnes Helsby RC M40 2:39:49 64%
122 Richard Kemp U/A M40 2:40:17 64%
123 John Yandell Mercia M50 2:40:35 64%
124 Denise Broom Cheadle RC L40 2:41:41 64%
125 John Clarke Springfield Striders M40 2:41:59 63%
126 Jamie Dewick Wreake Runners SM 2:42:29 63%
127 David Tull Cambridge Harriers M60 2:42:55 63%
128 Peter Nesbitt Rugby MC M40 2:43:23 63%
129 Andrew Kettles Springfield Striders M40 2:43:40 63%
130 Louise Staples Worcs Joggers SL 2:45:19 62%
131 Ron Smith Ambleside M60 2:45:37 62%
132 Rod Campbell Staffs Moorlands M60 2:45:43 62%
133 John Bell U/A M40 2:46:04 62%
134 Peter Hadley Cambridge Harriers M50 2:46:31 62%
135 Chris Derham ERA M40 2:46:33 62%
136 Paul Franks Telford Harriers M40 2:46:35 62%
137 Barry Spencer Telford Harriers M40 2:46:37 62%
138 Brad Milburn U/A M40 2:46:48 62%
139 Dave Nichols Mercia M50 2:49:04 61%
140 Richard Kenworthy Tattenhall Runners SM 2:49:57 61%
141 Thomas Day U/A SM 2:50:11 60%
142 Tim Jones Shropshire Shufflers M40 2:50:14 60%
143 Richard Guy Newport & District RC SM 2:51:32 60%
144 Lucy Gettins Compton Harriers L40 2:51:32 60%
145 Roy McCauley Staffs Moorlands M40 2:51:56 60%
146 Andy Collins Two Wheels Cycles SM 2:52:04 60%
147 Martin Morris U/A M50 2:52:05 60%
148 Jean-Marie Poulain U/A M40 2:52:16 60%
149 Helen MacDonald-Jones Newport & District RC L50 2:52:21 60%
150 D Mitchelmore U/A SM 2:53:36 59%
151 Stephen Bajic U/A M40 2:55:19 59%
152 David Gould Trail Running Ass. M50 2:55:49 58%
153 Phil Clarke Ludlow Runners M40 2:55:54 58%
154 Arthur Clare-Hay Mercia M60 2:57:28 58%
155 Janet Hill Springfield Striders L50 2:57:34 58%
156 Mike Davies U/A SM 2:58:13 58%
157 David Carnelley Tattenhall Runners SM 3:01:12 57%
158 Bernie Holbrook Newport & District RC SM 3:02:02 56%
159 Adrian Donnelly U/A M40 3:03:44 56%
160 David Chisman Droitwich AC M50 3:04:21 56%
161 Richard Paddock Shropshire Shufflers M40 3:04:42 56%
162 Kevin Wright Springfield Striders M50 3:06:26 55%
163 Phil Neale TAC SM 3:06:37 55%
164 Joanna Sharp Ludlow Runners L40 3:31:22 49%
165 M Farrell Stragghers M40 3:49:11 45%
166 Allan Bourne Staffs Moorlands M60 3:56:25 43%
167 Graham J Carless Shropshire Shufflers SM 3:56:25 43%
168 Ashley Evans U/A SM 3:56:25 43%
169 Ray Charlton Springfield Striders M40 4:11:57 41%
170 Ann Shipp Springfield Striders L40 4:22:35 39%
171 Jean Driscoll Springfield Striders L50 4:23:32 39%
172 Sandra Stanton Springfield Striders L40 4:23:38 39%
173 Robert Rodie Springfield Striders M50 dnf
174 William Baugh U/A SM DNF
175 Eamonn Dennis U/A M40 DNF
176 Nick Lander Erewash Valley M40 DNF
177 Wendy Lynas Thames Hare & Hounds L50 DNF
178 Mark Bollom Mercia SM DNF