Long Mynd Valleys 2005

Race date: 
Sun, 06/02/2005 - 11:00am

Ave Leaders Time 1:50:58
NAME CLUB Cat TIME % LS
1 David Neill Staffs Moorland M40 1:45:50 104.85
2 Andy Yapp Mercia M40 1:46:06 104.58
3 Roger Lamb MV 40 M40 1:48:47 102.00
4 Adam Haynes Eryri M40 1:52:13 98.88
5 Mike Bouldstridge Mercia SM 1:52:17 98.82
6 Andy Davies Mercia SM 1:52:19 98.79
7 Gareth Craft MDC SM 1:52:20 98.78
8 Chris Davies Saddleworth Runners M50 1:52:53 98.30
9 Crispin Flower U/A SM 1:53:24 97.85
10 Nigel Burn Thames Valley OC M40 1:53:28 97.79
11 Tim Werritt Mercia SM 1:57:50 94.17
12 Harry Matthews Oswestry SM 1:57:51 94.15
13 Stewart Bellamy Worcester AC SM 1:58:32 93.61
14 John Bewley Oswestry SM 1:59:16 93.04
15 Mark Bollam Mercia SM 1:59:30 92.85
16 Andrew Carruthers Halesowen AC M40 1:59:33 92.82
17 Trefor Jones Eryri M40 1:59:35 92.79
18 Ray Green Saddleworth Runners SM 1:59:37 92.76
19 Dave Tait Dark Peak M50 1:59:45 92.66
20 Bryan Carr Congleton Harriers M40 2:00:08 92.37
21 David Waide Mercia M40 2:01:10 91.58
22 Paul Cadman Mercia M40 2:01:10 91.58
23 Matthew Clewes Mercia M40 2:01:28 91.35
24 Tony Shanley Saddlewoth Runners M40 2:01:29 91.34
25 Andrea Priestley Ilkley SL 2:01:40 91.20
26 Chris Taylor Mercia M50 2:03:24 89.92
27 Robin Sedman-Smith Telford AC SM 2:03:28 89.87
28 Martin Pengilly Chepstow Harriers SM 2:04:35 89.07
29 David Johnson Mercia M40 2:05:27 88.45
30 Martin Humphreys Stroud AC SM 2:07:09 87.27
31 David Coley Mercia SM 2:07:13 87.23
32 Ian Cowie Mercia M50 2:07:35 86.97
33 Howard Chambers Saddleworth Runners M40 2:07:42 86.90
34 Martin Rea Springfield Striders SM 2:07:44 86.87
35 Steve Turk Shrewsbury AC SM 2:07:47 86.84
36 Keith G Holmes Dark Peak M50 2:07:54 86.76
37 Noel Hogan Newport & Distric RC M40 2:07:59 86.70
38 Adrian John Woods Mynydd Du M40 2:08:00 86.69
39 Jacki Lee Eryri SL 2:08:04 86.65
40 Julian Brown High Park SM 2:08:29 86.37
41 Richard Hyde Erewash Valley RC M40 2:08:36 86.29
42 Gary Fleet Saddleworth Runners M40 2:09:20 85.80
43 Tim Reynolds Gt Western Runners SM 2:09:21 85.79
44 Andy Smith Telford AC M40 2:09:30 85.69
45 Anna Bartlett Shrewsbury AC SL 2:10:34 84.99
46 Chris Smallman Worcester AC M40 2:12:06 84.00
47 Henry Thomas Telford AC M40 2:13:36 83.06
48 John Amies Congleton Harriers M60 2:13:37 83.05
49 Nick Lander Erewash Valley RC M40 2:14:14 82.67
50 Phil Pittson Erewash Valley RC M50 2:14:58 82.22
51 Polly Gibb Mercia SL 2:15:13 82.06
52 Adrian Orringe Mynydd Du M50 2:15:27 81.92
53 Geoff Hodges U/A M50 2:16:43 81.16
54 Dave Powell U/A M40 2:17:02 80.98
55 Alan Billingham U/A SM 2:17:05 80.95
56 Jason Dowson Cambridge Harriers M40 2:17:46 80.55
57 Geoff Pettengell Macclesfield Harriers M40 2:17:47 80.54
58 Ian Ankers S Cheshire Harriers M50 2:17:57 80.44
59 Andrew Mason Springfield Striders M40 2:17:59 80.42
60 Darren Ellis Ludlow Runners SM 2:18:19 80.23
61 Charles Ashley Wrexham AAC M40 2:18:24 80.18
62 Gary Rayner Springfield Striders M50 2:18:35 80.07
63 Phillip Janaway Pensby Runners SM 2:18:42 80.00
64 Ruth Metcalfe Eryri SL 2:19:07 79.76
65 John Coombes Mercia M50 2:19:18 79.66
66 Robin Guy Newport & Distric RC SM 2:20:18 79.09
67 Rachel Wright Mercia SL 2:20:43 78.86
68 Michael Andrew Young Worcester AC M40 2:21:08 78.62
69 Julian Catmull Springfield Striders M40 2:21:29 78.43
70 John Williams Springfield Striders M50 2:21:36 78.36
71 Victoria Musgrove Eryri L40 2:22:39 77.79
72 Richard Sowden Worcester Joggers M40 2:22:53 77.66
73 Shaun Thompson Saddleworth Runners SM 2:23:05 77.55
74 Martin Callaghan U/A SM 2:23:37 77.26
75 Graham Spencer Mercia M50 2:24:19 76.89
76 Alec Coleman Springfield Striders M40 2:24:26 76.83
77 Mike Blake Eryri M50 2:25:10 76.44
78 Michael Innes Mercia M40 2:28:11 74.88
79 Ozzy Kenshaw Saddlewoth Runners M40 2:30:01 73.97
80 Tim Parker U/A M40 2:30:17 73.84
81 Celia Mills Calder Valley L40 2:30:19 73.82
82 Jim Barrott Saddlewotrth Runners M50 2:30:34 73.70
83 Andrew Spreadborough Ludlow Runners M40 2:30:58 73.50
84 Karen Mather Saddleworth Runners L40 2:31:31 73.24
85 Rob Dredge Mercia M50 2:32:24 72.81
86 Gary Tudbury Erewash Valley RC M40 2:32:50 72.60
87 Mark Fenn U/A SM 2:32:53 72.58
88 David John Taplin Congleton Harriers M50 2:33:13 72.42
89 Paul Atkinson Last Inn Runners M40 2:33:34 72.26
90 Robert Rodie Springfield Striders M50 2:34:06 72.01
91 William Harris Shropshire Shufflers M40 2:34:15 71.94
92 Richard Hornsby Ludlow Runners SM 2:34:37 71.77
93 Ian Williams Springfield Striders SM 2:34:54 71.64
94 Anthony Marn Saddlewoth Runners M40 2:35:00 71.59
95 Geoff Oldrid Aberystwyth AC M50 2:35:03 71.57
96 Robert Hall-Monair Hinckley RC SM 2:35:07 71.54
97 Sarah Tucker Springfield Striders SL 2:35:19 71.44
98 David Edge Staffs Moorland M50 2:35:20 71.44
99 Geoff Beech U/A M40 2:36:14 71.02
100 Eddie Austrums Mercia M50 2:36:15 71.02
101 Ray Charlton Springfield Striders M40 2:36:29 70.91
102 David Jellicoe Springfield Striders M40 2:36:57 70.70
103 Alistair Drummond SAC SM 2:37:02 70.66
104 Kevin Wright Springfield Striders M50 2:37:27 70.48
105 Neil Lewis Mynydd Du SM 2:37:30 70.45
106 Mark Stevens Newquay Road Runners SM 2:38:14 70.13
107 Colin Williamson Shropshire Shufflers M60 2:39:53 69.40
108 Peter Nesbitt U/A M40 2:41:09 68.86
109 Ian Marshall Cambridge Harriers M50 2:42:37 68.24
110 Joe Faulkner Eden M40 2:42:44 68.19
111 Phil Blatch Mercia M50 2:43:21 67.93
112 Roger Breakwell U/A M50 2:43:27 67.89
113 Roy Bradley Saddleworth Runners M50 2:43:32 67.85
114 Jamie Drummond Shrewsbury AC SM 2:44:01 67.65
115 Grahame Hughes Mercia M40 2:44:13 67.57
116 Stefan Gross Saddleworth Runners M50 2:44:50 67.32
117 Phil Walters Long Eaton RC SM 2:45:00 67.25
118 Phil Neale Telford AC M40 2:45:31 67.04
119 Jenny York Shropshire Shufflers L40 2:46:20 66.71
120 Martin Potter Mercia M50 2:47:08 66.39
121 Louise Mary Staples Worcester Joggers SL 2:47:35 66.21
122 Phil Clarke Ludlow Runners M40 2:49:48 65.35
123 Ian Jones Mercia M50 2:51:22 64.75
124 Sharon Woods Mynydd Du L40 2:51:47 64.59
125 David Clark U/A SM 2:52:44 64.24
126 Jon Kemp Worcester Joggers SM 2:54:22 63.64
127 Brian Kemp Worcester Joggers M40 2:54:23 63.63
128 Richard Kemp Worcester Joggers M40 2:54:25 63.62
129 Mark Newell Cambridge Harriers SM 2:54:39 63.53
130 Tony Vardy Long Eaton RC M40 2:54:46 63.49
131 Rod Campbell Staffs Moorland M50 2:55:06 63.37
132 Brian Belfield Staffs Moorland M50 2:56:19 62.93
133 Andrew Stroud Thrift Green Trotters SM 2:56:21 62.92
134 Dave Nichols Mercia M50 3:00:13 61.57
135 Tony Thompson Mercia M50 3:00:22 61.52
136 Roy Gardner Saddleworth Runners SM 3:00:41 61.41
137 Dave Gray Springfield Striders M50 3:00:55 61.34
138 Tony Vernon Staffs Moorland M60 3:01:05 61.28
139 Tim Brockington Springfield Striders M40 3:04:03 60.29
140 Janet Hill Springfield Striders L50 3:04:32 60.13
141 Pete Doyle Congleton Harriers M40 3:09:10 58.66
142 Seaton Kennerley Congleton Harriers SM 3:09:31 58.55
143 Nick Maloney Worcester Joggers SM 3:10:09 58.36
144 John Yandell U/A M50 3:12:14 57.72
145 Martin Boulton Thames Hare&Hound SM 3:13:09 57.45
146 Tom Sharp U/A SM 3:13:48 57.26
147 Gordon Trevor Shrewsbury AC M50 3:14:20 57.10
148 Jane Mapp Ludlow Runners L40 3:24:37 54.23
149 Helen MacDonald-Jones Newport & Distric RC L50 3:26:44 53.68
150 David Chisman Droitwich AC M50 3:27:20 53.52
151 Joanna Sharp Ludlow Runners L40 3:29:11 53.05
152 Christopher Morgan Ludlow Runners M40 3:29:13 53.04
153 Chris Myles U/A M40 3:31:05 52.57
154 Jean Driscoll Springfield Striders L50 4:59:18 37.07
155 Suzanne Kuyser Springfield Striders L50 5:00:05 36.98
156 Sandra Stanton Springfield Striders SL 5:02:45 36.65
157 Christine Endres Springfield Striders L50 5:03:23 36.58
158 Dawn Potter Springfield Striders SL 5:03:48 36.53
159 Patrick Ian Knowles Springfield Striders M50 5:04:12 36.48
160 Chris Dawes LDWA M60 5:15:39 35.15
161 Reg M Carroll London Irish M40 MC
162 Alex Hall Cambridge Harriers M40 Retired
163 Tim Jones Shropshire Shufflers M40 Retired
164 Sue Kiveal Saddleworth Runners L40 Retired
165 David Gould Trail Running Assoc. M50 Retired
166 Peter Hadley Cambridge Harriers M50 Retired