The aim of the club is to promote safe and sustainable fell running in and around the West Midlands.  Legacy Site

Stiperstones 2022

Results:

SI results at https://www.sportident.co.uk/results/MerciaFR/2022/Stiperstones

First 10 average: 00:32:45 CR=course record
Race# Pos In Cat Name Club Cat Time %Ldrs Behind Prize
117 1 1 Stuart Smith SAC MSEN 00:31:21 104% 1st MSEN
184 2 1 Matthew Benson Maldwyn Harriers U17B 00:31:31 104% 00:00:10 1st U17B
116 3 2 Julian Ayres Trismart MSEN 00:31:34 104% 00:00:13 2nd MSEN
120 4 2 Adam Bentham Mercia U17B 00:32:32 101% 00:01:11 2nd U17B
115 5 1 James Stuart SyTri M45 00:33:01 99% 00:01:40 1st M45
148 6 3 Jordan Stamp Telford AC MSEN 00:33:08 99% 00:01:47 3rd MSEN
151 7 4 Richard Price Sedgley Striders MSEN 00:33:16 98% 00:01:55
101 8 1 Adam Jeays Sheffield Triathlon Club M40 00:33:41 97% 00:02:20 1st M40
158 9 1 Tim Werrett Dark Peak Fell Runners M50 00:33:43 97% 00:02:22 1st M50
159 10 1 Ollie Jones Maldwyn Harriers U19B 00:33:52 97% 00:02:31 1st U19B
114 11 1 Beth Rawlinson Wolverhampton and Bilston U19G 00:34:55 94% 00:03:34 1st U19G
172 12 2 Thomas Roo Mercia Fell Runners M40 00:35:20 93% 00:03:59 2nd M40
174 13 3 Rich Woolland Mercia M40 00:35:23 93% 00:04:02 3rd M40
147 14 2 Mark White Unattached M45 00:35:26 92% 00:04:05 2nd M45
126 15 1 John Atyeo Mercia Fell Runners M55 00:35:27 92% 00:04:06 1st M55
130 16 4 James Craig Mercia M40 00:35:30 92% 00:04:09
111 17 1 Jared Forte Mercia MU23 00:36:10 91% 00:04:49 1st MU23
143 18 5 Paul Dean Wolves & Bilston AC MSEN 00:36:12 90% 00:04:51
136 19 1 Hayley Wells Mercia Fell Runners WSEN 00:36:14 90% 00:04:53 1st WSEN
138 20 6 Tom Treasure Mercia MSEN 00:36:33 90% 00:05:12
139 21 7 Sam Jones Mercia Fell Runners MSEN 00:36:42 89% 00:05:21
177 22 5 Clint Hall TAC M40 00:36:44 89% 00:05:23
162 23 3 Ashley Gray Oswestry Olympians M45 00:37:03 88% 00:05:42 3rd M45
119 24 2 Stuart Proctor Mercia M55 00:37:10 88% 00:05:49 2nd M55
157 25 1 Mervyn Keys Rossendale Harriers & AC M60 00:37:12 88% 00:05:51 1st M60
164 26 1 Jenny Hartley Mercia Fell Runners W40 00:37:21 88% 00:06:00 1st W40
150 27 6 Glen Speake Mercia M40 00:37:37 87% 00:06:16
109 28 3 Mark Agnew Mercia M55 00:37:40 87% 00:06:19 3rd M55
182 29 8 Daniel Martin Maldwyn Harriers MSEN 00:38:21 85% 00:07:00
124 30 2 Louisa Williams Oswestry Olympians W40 00:38:23 85% 00:07:02 2nd W40
137 31 2 Miriam Jones-Walters Mercia WSEN 00:39:01 84% 00:07:40 2nd WSEN
129 32 2 Maggie Preece Telford AC U19G 00:39:09 84% 00:07:48 2nd U19G
133 33 2 Matthew Bishop Unattached M50 00:39:16 83% 00:07:55 2nd M50
180 34 4 Rob Martin Maldwyn Harriers M55 00:39:20 83% 00:07:59
169 35 7 Richard Palmer | M40 00:39:25 83% 00:08:04
163 36 2 John Langton | M60 00:39:30 83% 00:08:09 2nd M60
155 37 5 Mike Streetly Mercia M55 00:39:32 83% 00:08:11
132 38 1 Nicola Richards Mercia W45 00:39:39 83% 00:08:18 1st W45
121 39 9 Danny Beeson Maldwyn Harriers MSEN 00:40:37 81% 00:09:16
168 40 8 Lee Murphy Unattached M40 00:40:49 80% 00:09:28
179 41 3 Rowan Varley Unattached U17B 00:40:51 80% 00:09:30 3rd U17B
144 42 4 Rich Owen Newport DRC M45 00:40:54 80% 00:09:33
131 43 5 Matt Lee Mercia M45 00:40:57 80% 00:09:36
110 44 3 Charlotte White Mercia WSEN 00:40:59 80% 00:09:38 3rd WSEN
106 45 3 Dave Woodvine Unattached M50 00:41:49 78% 00:10:28 3rd M50
161 46 2 Sebastion Marmont Unattached MU23 00:42:02 78% 00:10:41 2nd MU23
103 47 4 Tim Jones Shropshire Shufflers M50 00:42:04 78% 00:10:43
105 48 9 Simon Penny Lonely Goat M40 00:42:17 77% 00:10:56
171 49 10 Chris Williams Renegade Runners MSEN 00:42:28 77% 00:11:07
140 50 5 Richard Flutter Meirionnydd Running Club M50 00:42:31 77% 00:11:10
156 51 6 Graham Chidley Mercia M50 00:43:21 76% 00:12:00
125 52 3 Glyn Fletcher Maldwyn Harriers M60 00:43:29 75% 00:12:08 3rd M60
122 53 6 David Manuel Maldwyn Harriers M45 00:43:56 75% 00:12:35
160 54 7 Tom Supple Unattached M45 00:44:23 74% 00:13:02
142 55 1 Debbie Cattermole MIERIONNYDD RUNNING CLUB W55 00:44:25 74% 00:13:04 1st W55
127 56 8 Jim Todman Unattached M45 00:45:22 72% 00:14:01
112 57 1 Sue Howarth Mercia W60 00:45:24 72% 00:14:03 1st W60
167 58 4 Tim Hockly Unattached M60 00:46:41 70% 00:15:20
104 59 11 John Evans TAC MSEN 00:47:01 70% 00:15:40
185 60 6 Mike Arthur Shropshire Shufflers M55 00:47:15 69% 00:15:54
176 61 5 Richard Curtis Bayston Hill Dodgers M60 00:47:48 69% 00:16:27
107 62 1 Andy Lewis Shrewsbury AC M65 00:47:51 68% 00:16:30 1st M65
128 63 2 Gill Evans Shrewsbury AC W60 00:47:56 68% 00:16:35 2nd W60
152 64 6 Simon Oliver Ilfracombe Running Club M60 00:47:59 68% 00:16:38
108 65 7 Karl Davies Mercia Fell Runners M60 00:48:03 68% 00:16:42
149 66 7 Karl Bescoby Chorlton Runners M50 00:48:06 68% 00:16:45
183 67 4 Katie Lord Ambleside | WSEN 00:48:10 68% 00:16:49
154 68 2 Jessica Goodfellow Dallam Running Club W55 00:48:13 68% 00:16:52 2nd W55
145 69 12 Matt Flavell Sedgley Striders MSEN 00:48:16 68% 00:16:55
141 70 2 Stephen Atherton Ambleside | M65 00:48:20 68% 00:16:59 2nd M65
165 71 7 Jean-Louis Le Roy | M55 00:48:57 67% 00:17:36
118 72 8 James Dimmock Unattached M50 00:49:19 66% 00:17:58
113 73 8 Richard Paddock Mercia M60 00:49:23 66% 00:18:02
123 74 13 Jonathan Mahoney Telford Harriers MSEN 00:49:38 66% 00:18:17
173 75 1 Katrina Ashley EVRC Evesham W50 00:51:16 64% 00:19:55 1st W50
175 76 3 Paul Fotheringham -Individual- M65 00:53:18 61% 00:21:57 3rd M65
134 77 1 John Williams Pennine Fell Runners M70 00:53:21 61% 00:22:00 1st M70
178 78 8 Martin Varley Unattached M55 00:53:53 61% 00:22:32
153 79 3 Nicola Oliver Ilfracombe Running Club W55 00:55:31 59% 00:24:10 3rd W55
181 80 9 Tim Jones Shropshire Shufflers M60 00:55:56 59% 00:24:35
135 81 1 Janet Hill Springfield Striders W65 00:56:10 58% 00:24:49 1st W65
170 82 4 Phil Clarke Mercia M65 00:56:36 58% 00:25:15
146 83 5 Frank Szablewski FRA M65 00:56:43 58% 00:25:22
102 84 5 Theresa Gatfield | WSEN 00:57:41 57% 00:26:20
166 85 2 Sally Tonge Unattached W50 00:59:22 55% 00:28:01 2nd W50

Mercia Fell Runners